Historia "HollyŁodzi" to de facto historia powojennej Łodzi. To wówczas powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych nazywana "Fabryką Snów", w której kręcono zdjęcia do większości powojennych polskich filmów. Hotel DoubleTree by Hilton Łódź powstał właśnie na jej dawnym terenie, a jego wystrój nawiązuje do filmowej historii miejsca. Drugim słynnym na cały świat miejscem była słynna "Filmówka" - elitarna szkoła, która wykształciła pokolenia wybitnych reżyserów i aktorów. Symbolem szkoły są słynne schody prowadzące do kina, na których przesiadywali Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski.
Tuż obok Szkoły Filmowej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Na szlaku filmowej Łodzi jest również Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej wzorowana na hollywoodzkiej Alei Sławy składająca się z ponad 60 gwiazd poświęconych aktorom, reżyserom, operatorom i twórcom muzyki filmowej, a także liczne plenery filmowe. Łódź zagrała w kilkuset filmach i serialach, a produkcji z Łodzią w tle cały czas przybywa. Wystarczy wymienić nominowaną do Oscara "Ziemię obiecaną", "W ciemności", "Seksmisję", kultowy serial "Stawka większa niż życie", a z najnowszych realizacji: oscarową "Idę", "Powidoki" - ostatnią wielką produkcję Wajdy - czy "Komisarza Alexa".
Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi - miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu. Planując swój spacer można skorzystać z mapy dostępnej na stronie internetowej www.lodzcityoffilm.com lub otrzymać jej drukowaną wersję w kasach EC1 Łódź, w siedzibie Łódzkiej Organizacji Turystycznej czy łódzkiego oddziału PTTK. W odnalezieniu miejsc znajdujących się na szlaku pomogą tablice z opisem scen filmów nakręconych w danym obiekcie.
Spacer można także przejść z jednym z łódzkich przewodników, albo indywidualnie słuchając „audio przewodnika” umieszczonego na stronie internetowej projektu (dostępny również w wersji dla osób niedosłyszących). Po poszczególnych miejscach filmowych oprowadzać Państwa będzie krytyk filmowy, filmoznawca, tłumacz, wykładowca, scenarzysta i konsultant scenariuszowy – Michał Oleszczyk