DoubleTree by Hilton Łódź

Atrakcje w Łodzi

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu
Wybierz
liczbę osób
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby
  • 4 osoby

Atrakcje w Łodzi

Co warto zobaczyć?

Szlak Łodzi Filmowej

Historia "HollyŁodzi" to de facto historia powojennej Łodzi. To wówczas powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych nazywana "Fabryką Snów", w której kręcono zdjęcia do większości powojennych polskich filmów. Hotel DoubleTree by Hilton Łódź powstał właśnie na jej dawnym terenie, a jego wystrój nawiązuje do filmowej historii miejsca.  Drugim słynnym na cały świat miejscem była słynna "Filmówka" - elitarna szkoła, która wykształciła pokolenia wybitnych reżyserów i aktorów. Symbolem szkoły są słynne schody prowadzące do kina, na których przesiadywali Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski.

Tuż obok Szkoły Filmowej mieści się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Na szlaku filmowej Łodzi jest również Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej wzorowana na hollywoodzkiej Alei Sławy składająca się z ponad 60 gwiazd poświęconych aktorom, reżyserom, operatorom i twórcom muzyki filmowej, a także liczne plenery filmowe. Łódź zagrała w kilkuset filmach i serialach, a produkcji z Łodzią w tle cały czas przybywa. Wystarczy wymienić nominowaną do Oscara "Ziemię obiecaną", "W ciemności", "Seksmisję", kultowy serial "Stawka większa niż życie", a z najnowszych realizacji: oscarową "Idę", "Powidoki" - ostatnią wielką produkcję Wajdy - czy "Komisarza Alexa". 

Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi - miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu. Planując swój spacer można skorzystać z mapy dostępnej na stronie internetowej www.lodzcityoffilm.com lub otrzymać jej drukowaną wersję w kasach EC1 Łódź, w siedzibie Łódzkiej Organizacji Turystycznej czy łódzkiego oddziału PTTK. W odnalezieniu miejsc znajdujących się na szlaku pomogą tablice z opisem scen filmów nakręconych w danym obiekcie.

Spacer można także przejść z jednym z łódzkich przewodników, albo indywidualnie słuchając „audio przewodnika” umieszczonego na stronie internetowej projektu (dostępny również w wersji dla osób niedosłyszących). Po poszczególnych miejscach filmowych oprowadzać Państwa będzie krytyk filmowy, filmoznawca, tłumacz, wykładowca, scenarzysta i konsultant scenariuszowy – Michał Oleszczyk

Szlak Łodzi Bajkowej

Na dobranockach o Misiu Uszatku, Misiu Colargolu i Zaczarowanym Ołówku wychowały się pokolenia Polaków. Co łączy te bajki? Wszystkie powstały w Łodzi. W Se-ma-forze nieprzerwanie od 70 lat tworzy się filmy animowane, zarówno bajki dla dzieci, jak i filmy dla dorosłych. Dwie produkcje nagrodzone zostały nawet Oscarami! Aby poznać kulisy powstawania kreskówek, zobaczyć dekoracje filmowe i spotkać ulubionych bajkowych bohaterów, warto odwiedzić Muzeum Kinematografii.

Będąc w Łodzi z dziećmi, można zdecydować się na zwiedzanie miasta szlakiem Łodzi Bajkowej. W przestrzeni miasta odnajdziemy wówczas dziesięć małych pomników przedstawiających bajkowych bohaterów, którzy przypominają o dorobku łódzkiej animacji. Na Piotrkowskiej natrafimy na pierwszy pomnik, który stanął na bajkowym szlaku - Misia Uszatka, przy Muzeum Kinematografii spotkamy koty Filemona i Bonifacego, przed wejściem do Palmiarni  - wróbla Ćwirka, dwa leśne ludki Maurycego i Hawranka - w największym łódzkim parku Na Zdrowiu, tuż przy wejściu do ZOO, a przy wejściu do Aquaparku Fala - pingwina Pik-Poka. Szukajcie dalej, bo jest ich więcej!

Więcej informacji: https://lodz.travel/co-zobaczyc/lodz-bajkowa/

 

 

 

Ulica Piotrkowska

Jedna z najbardziej znanych ulic w kraju i jednocześnie najdłuższy polski deptak. Stanowi wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki i puby. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok, a odbywające się przy niej jarmarki i festiwale dodają jej niepowtarzalnego uroku. Z pewnością warto odwiedzić ulicę Piotrkowską jesienią w trakcie Light Move Festival - „Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła”, podczas którego na fasadach eklektycznych łódzkich budynków, pojawiają się artystyczne iluminacje, audiowizualne spektakle oraz niezliczone instalacje przestrzenne.  


Spacerując po Piotrkowskiej warto również zajrzeć na jej odremontowane podwórza, w tym podwórze mieszczące się pod numerem 138/140 zwane OFF Piotrkowska - jeden z nowych cudów Polski wyłoniony w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler. Równie ciekawym miejscem  jest Pasaż Róży (w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 3) i artystyczne podwórko Wojciecha Siudmaka „Narodziny Dnia” (Więckowskiego 4). Warto także zadrzeć głowę do góry. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych - kariatyd, płaskorzeźb, wykuszy... Spójrz też pod nogi, a ujrzysz Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian - pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów. 

Więcej informacji: https://lodz.travel/co-zobaczyc/ulica-piotrkowska/

 

Manufaktura

Ten wyjątkowy kompleks handlowy, usługowy i rozrywkowy jest obowiązkowym punktem na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Łodzi. Dzisiejsze centrum kultury i rozrywki powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Kiedyś znajdowała się tu między innymi przędzalnia z tkalnią i drukarnią. Obecnie w kompleksie raj dla siebie znajdą fani zakupów i dobrej kuchni.  Miłośnicy kultury i sztuki również będą zadowoleni – na terenie obiektu znajduje się Muzeum Sztuki MS2, Muzeum Fabryki oraz Muzeum Miasta Łodzi. To drugie szczególnie warto odwiedzić ze względu na ciekawą historię samej fabryki.

Więcej informacji: https://www.manufaktura.com/

Orientarium ZOO Łódź

Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie.

Jak dojechać? 

Komunikacja miejska
Do Orientarium ZOO Łódź  najlepiej dojechać komunikacją miejską. Z poszczególnych rejonów Łodzi kursują linie autobusowe 80A, 80B i 80C. Powstała również specjalna linia ZOO, która bezpłatnie dowozi gości pod obiekt ze wszystkich dedykowanych Orientarium parkingów. Wydłużona została linia Z13 w weekendy. Zmianie uległy także rozkłady jazdy linii 6MUK, 43AB, 76 i 97AB. Przystanki przy ogrodzie noszą nazwę – ZOO ORIENTARIUM
Bezpłatna linia Orientarium ZOO
Kursuje codziennie: 7:00 - 19:00
Trasa: Konstantynowska, Unii Lubelskiej, Atlas Arena, Bandurskiego, Krzemieniecka
Samochód
Do dyspozycji gości, którzy wybiorą się do Orientarium ZOO Łódź samochodem, jest pięć parkingów. Najwygodniej kierować się na parking przy Atlas Arenie (wjazd od al. Unii Lubelskiej). Można stamtąd dojechać bezpłatnym autobusem lub przejść przez zabytkowy park.

Więcej informacji: https://orientarium.lodz.pl/

Murale

Ściany wielu łódzkich budynków zdobią murale, tworząc tym samym największą w Polsce zewnętrzną galerię miejską. Jej twórcami są znani artyści streetartowi z Polski (m.in. Proembrion, M-City, Etam), jak również zagranicy (m.in. Osgemeos, Eduardo Kobra, Inti, Aryz, Remed). Murale powstają od lat m.in. w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms a wcześniej Międzynarodowego Festiwalu Graffiti. Współczesna zewnętrzna galeria miejska to nie tylko graffiti, ale również rozmaite instalacje na ścianach budynków - z prętów, części samochodowych, fragmentów luster a nawet mchu.

Jeden z pierwszych współczesnych łódzkich murali namalowany w 2001 r. przez łódzką grupę artystyczną Design Futura przy ul. Piotrkowskiej 152 został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa i przez pewien czas był największym graffiti na świecie.

Więcej informacji: https://lodz.travel/co-zobaczyc/murale/

EC1

Pierwsza miejska elektrownia w Łodzi składająca się z dwóch bloków: EC1 Wschód uruchomionego w 1907 r. oraz EC1 Zachód dobudowanego w okresie międzywojennym. Po wojnie Elektrownia Łódzka została przekształcona w elektrociepłownię i w ten sposób służyła łodzianom aż do początku XXI w. W 2008 r. rozpoczęto rewitalizację zabytkowego obiektu zlokalizowanego na terenie Nowego Centrum Łodzi.

Obecnie mieści się tu najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej tworzone przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

W 2018 roku zostało otwarte interaktywne Centrum Nauki i Techniki - największa pod względem powierzchni tego typu placówka w kraju. Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1 - Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne. Pierwsza z nich dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. 

Więcej informacji: https://ec1lodz.pl/

Księży Młyn

Zespół fabryczno - mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany został w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.

Upadek przemysłu włókienniczego wymusił zmianę funkcji kompleksu. Dziś Księży Młyn jest magnesem przyciągającym turystów, artystów i fotografów. W niebanalnych przestrzeniach pofabrycznych organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów. 

Więcej informacji: https://lodz.travel/co-zobaczyc/ksiezy-mlyn/

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania oraz możliwość zmian ustawień plików cookies znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Film Hotel Sp. z o.o., ul. Łąkowa 29, 90-554, Łódź Twoich danych osobowych. Zmiany ustawień plików cookies możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Niezbędne pliki cookies

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert lub dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa, m.in.: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć. Te pliki są wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Nie wymagają Twojej zgody.

Analityczne pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Wyrażając zgodę na te pliki cookies, zgadzasz się na przetwarzanie danych dotyczących Twojej aktywności na stronie w celach analitycznych.

Marketingowe pliki cookies

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące aktywności użytkownika, produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Zgoda na te pliki cookies oznacza, że Twoje dane mogą być używane do personalizacji reklam oraz analizy skuteczności naszych kampanii reklamowych.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane